Oba mladé fíkovníky na zahrádce jsme zasypali starým listím jako peřinkou. Přežijete, fíkovníky, krutou zimu? Dneska dostaly fíkovníky další peřinku. Svatý František Xaverský (1506–1552) přijel na bílém koni. (Či na bílém slonu?)
Je zapotřebí to všechno zaznamenat, aby potomci věděli, jak to je.
Na Františkův svátek (3. prosince 2020) padá a padá sníh. Lidé chodí raději po dvou, aby se podrželi, kdyby jeden z nich také padal. I městské autobusy a trolejbusy jezdí raději po dvou. Nebo i po třech.
Nejsem lyžař, takže pokud sníh někdo objednával, já jsem to nebyl. Lyžaři jsou lidé, kteří rádi sjíždějí na placatých dřevěných tyčkách z kopce dolů. Nemohou-li sjíždět, je to pro ně stav nouze. Letošní stav nouze ustanovila Poslanecká sněmovna na návrh vlády Andreje Babiše: sjíždět ze svahu se smí, ale nesmí jezdit lanové dráhy, které lyžaře vracejí zpátky na kopec. Takže: sjezdovky jsou uzavřené.
Zato se smějí lyžaři ode dneška ubytovat v hotelech, ještě včera mohly hotely ubytovávat jen lidi, kteří se neflákali a byli na služebních cestách. Lidi na služebních cestách mohly hotelové restaurace také pohostit u stolu, jinak bylo sezení v restauracích zakázané, hosté mohli jen chodit k okénku: servírka se sklonila, přijala objednávku, sklonila se pak s jídlem v polystyrénovém boxu, host se sklonil, vzal jídlo a ve sklonu zaplatil.
Můj kamarád přijel služebně z Německa, ubytoval se v Golf Resortu Kaskáda u přehrady a pozval mě na večeři. Konečně jsem byl v tom luxusním středisku, které znám jen pohledem ze silnice. Ale nic jsem z něj neviděl, byla už tma, jen tu a tam svítila žárovka z křovisek. Ale když mi servírka přinesla jídlo až na stůl, cítil jsem se jak partyzán – nebyl jsem host na služební cestě.
Vláda uvolnila i leckterá další nařízení – jiná ne. Můžeme vycházet z bytu i v noci. Pokud někdo pije rád alkoholické nápoje mezi vločkami na ulici, zas může.
A už všechny restaurace jsou ode dneška otevřené. Stará zásada jez do polosyta, pij do polopita, není nařízena pro jednotlivé hosty, ale pro restaurace ano: smějí obsadit jen polovinu své kapacity. U stolu sedět a z hospody odejít se smí jen po čtyřech. Předpisy jsou tak složité a tak často se mění, až už ani nevím, co se platí a co ne.