„Podívejte se, pane kolego, na tuhle fotografii. Vidíte, jak krásně kvete jablůňka, kterou jste mi daroval?“ řekl prý Si Ťin-pching (prezident Čínské lidové republiky, 1412 milionů obyvatel) Miloši Zemanovi (prezidentovi České lidové republiky, 10 milionů obyvatel). Čínský prezident se s českým prezidentem, jak vidno, sešel, ale na zahrádku ho nepozval, měl mnoho jiných starostí. Mezi pozvanými státníky na konferenci o nové hedvábné stezce bylo nemálo hostů ne sice třeba s tak obdivným vztahem k Čínské lidové republice, avšak nepoměrně mocnějších, důležitějších a vlivnějších. 

Si Ťin-pching si na pár slov s Milošem Zemanem čas našel, zato ani minutku pro něj neměl jeho vlastní poradce Jie Ťien-ming. Ten prý vede nějaká důležitá obchodní jednání, vedle kterých se význam jeho poradcování pro českého prezidenta ztrácí jak pára nad hrncem. Komu není rady, tomu není pomoci. Zeman se ovšem zaradoval, neboť z toho, že jedná, prý plyne, že Jie Ťien-ming není, jak se říkalo, v base.

Součástí Zemanovy delegace do Číny je kromě byznysmenů (ti si cestu sami platí) a sportovců i pět ministrů, mezi nimi ministr kultury Antonín Staněk. Ten si od svého čínského kolegy Luo Šu-kanga vyslechl, že není možné, aby primátor hlavního města Prahy odmítl uposlechnout čínského velvyslance a vyhodit z přijetí pro cizí diplomaty zástupce Tchaj-wanu a vůbec se škaredě vyjadřoval o Čínské lidové republice, a dokonce sám cestoval na Tchaj-wan. Proto Čína podmínila vystoupení primátorova orchestru Pražská komorní filharmonie tím, že se orchestr veřejně vysloví proti pražské radnici. A totéž platí i pro další umělecká tělesa patřící primátorovi. Že nějaký orchestr může mít v názvu slovo „pražský“ a nebýt totálně na povel nejvyššího funkcionáře města Prahy, je, jak vidno, úplně mimo chápání čínského ministra.

Pražská komorní filharmonie naštěstí sama sobě do tváře nenaplivala: pořád jsme ještě, alespoň v některých oblastech veřejného a kulturního dění, Česká republika a ne „Česká lidová republika“.

Ale vrcholem pobytu v Číně byla Zemanova odpověď pro české sdělovací prostředky o masakru na náměstí Nebeského klidu, kde v roce 1989 tanky Čínské lidové armády rozjezdily na kaši těla demonstrujících studentů; studentské protesty, má za to Zeman, jsou s to rozvrátit politický systém; to může mít smysl v malé zemi, ale je tomu třeba zabránit v tak veliké zemi, jako je Čína...

V mnoha názorech se od pana prezidenta liším; tak například podle mého názoru takový systém, jaký brutálně vraždí lidi za pouhé vyslovení názoru, je třeba nejen rozvrátit, ale i vyvrátit. Vyvrátit důsledně a do kořešnů,i když to momentálně není na pořadu dne a režim v tuto chvíli sílí. Ovšem každý potlačovatelský režim se nakonec zhroutil. Lidé se rodí svobodní, jako svobodnmé Boží děti a ke svobodě, i v tom nej brutálnějším režimu, vždycky nakonec dojdou.