Neděle 23. ledna 2022: po delší době se zase jednou dívám v České televizi na Otázky Václava Moravce. Vlastimil Válek (TOP 09), Julius Špičák (ANO), Svatopluk Němeček (ČSSD) – trojici debatujících tvoří mužové, kteří jsou si vědomi své odpovědnosti & důstojnosti: dva poslanci, dva bývalí a jeden současný ministr zdravotnictví, všichni tři lékaři, z toho dva vybavení titulem profesora. Můžu tedy doufat, říkám si, že sledovat jejich diskusi nebude ztráta času.
Diskutuje se skutečně slušně, věcně a kompetentně. Takže – nějak mi nechybí ani Andrej Babiš, ani ten dvojnásobný ministr zdravotnictví za ANO, jak se jmenoval, nemůžu si teď vzpomenout, ten, jak se teď chystá na post velvyslance ve Finsku, protože ministr zdravotnictví je ta nejvhodnější příprava na úřad velvyslance ve Finsku; nevím proč, ale určitě ano, protože jinak by ho tam vláda hnutí ANO neposílala.
Zástupcem hnutí ANO v dnešní debatě je Julius Špičák, vynikající gastroenterolog, na internetu čtu úctyhodný seznam jeho zahraničních stáží. Poslanec už od roku 2017, v současné chvíli místopředseda sněmovního zdravotního výboru; proč ten se nestal ministrem zdravotnictví? Lékařů mělo hnutí ANO mezi svými poslanci vždycky dostatečný výběr, ale Andrej Babiš raději hledal v pandemii na tento post lékaře mimo sněmovnu, takže dotyčný pak troskotal na neznalosti politického prostředí, anebo poslance bez lékařského vzdělání, jako byl ten zdvořilý a milý muž, co nyní míří do Finska.
(Největším odborníkem na pandemii tak zůstával, přinejmenším ve svých vlastních očích, Andrej Babiš sám – a nejen na pandemii, budiž řečeno, napsal přece také celou knihu o léčení rakoviny.)
Nejožehavějším tématem rozhovoru je povinné očkování. Překvapuje mě, že ministr Válek, který si povinné očkování nepřeje, a jak říká, nikdy je nepřipustí, zůstal s tímto názorem ve studiu osamocen, oba další diskutující se povinné vakcinace vehementně zastávali. Svatopluk Němeček, v současné chvíli ředitel velké nemocnice, by zdravotníky a lidi nad 65 let podrobil povinnému očkování dokonce „nemilosrdně“; a povinnost nechat se očkovat srovnává s povinností používat v autě bezpečnostní pásy, kterou stát také tvrdě vymáhá. Na čem se Svatopluk Němeček, který účast ČSSD v Babišově vládě vidí pro svoji stranu jako neštěstí, se současným ministrem shodne, je kritika vyhlášky o povinném očkování, kterou odcházející vláda zanechala té budoucí vládě jako „minu“ (v komentáři pro Skleněný kostel jsem už v minulém týdnu napsal cosi velmi podobného) a diví se například, proč mezi osoby, které se měly nechat povinně naočkovat, byli zařazeni i dobrovolní hasiči.
To, že Fialova vláda nenechá „minu“ po Babišovi vstoupit v platnost, je podle mého skromného názoru velmi rozumné. Otázka očkování proti nemoci covid-19 je v naší společnosti (a nejen v ní, v jiných zemích je to leckde ještě horší) nejen zpolitizovaná – ale ještě víc zemocionalizovaná: těch 350 tisíc lidí, kteří by se měli nechat očkovat, ale nechtějí, nikdy do žádného vakcinačního centra nepřijde. Měli by je tam policisté vodit v poutech?
Počet zemřelých s covidem-19 za uplynulé dva roky v Česku je skutečně mimořádný, v přepočtu na počet obyvatel možná nejvyšší na světě, ale ani to není argument. Jak to jen říct jemně, abych nikoho neurazil? Když se cokoliv, ale skutečně cokoliv, stane náboženstvím, rozumná diskuse skončí. A zbývá už jenom náboženská tolerance.