Při neradostném pročítání zpráv o silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem se mi vkrádá otázka, kde byli manželé a snoubenci postižených žen. Kde byli náhodní kolemjdoucí gentlemani, ať už Němci nebo třeba rezidující Poláci či Ukrajinci? Jak to, že čteme o okradených a obtěžovaných ženách, ale nikde nic nestojí o zraněném muži, který bránil svou snoubenku? Třeba proti přesile a bez valné vyhlídky na úspěch. Aspoň mediálně to vypadá, že rytíři ochotní položit život za čest své vyvolené v dnešním Německu vymřeli.

A proto dávám k dobru inspirativní příběh z nedaleké vesnice, říkejme jí třeba Lhota. V nejvýše položené chalupě bydlí manželé s patnáctiletou dcerou. Ta se zakoukala do třicetiletého fotbalového útočníka ze sousední vesnice.

Po jisté době se rodičové rozhodli dát rodícímu se vztahu nějaký řád. Součástí onoho řádu bylo ustanovení, že nezletilá dcera bude po desáté hodině večerní pobývat výhradně doma.

Jenže okno pokojíku bylo příliš nízko a milý s kamarády čekal v nedaleké hospůdce. A tak svědomitý táta našel pokojík prázdný a vydal se dceru hledat.

Hostinec byl prvním místem, kam zamířil. Kromě dcery, jejího milce a čtyř kamarádů se v hostinci nacházeli tři místní štamgasti. Počítáno včetně hostinského, který mi tenhle poučný příběh vyprávěl.

Po krátké slovní výměně názorů přešel spor do fáze, kterou by dnešní tisk nazval horkou. Táta, který už překročil padesátku, čelil soustředěnému útoku pěti mladých chlapů. Bil se srdnatě, ale zjevně neměl šanci.

A nyní budu volně citovat pana hostinského: „Seděli jsme tam s Mírou a Frantou jako zařezaný. Von Tonda je takovej nedobrota chlap, rejpal, co nikdy nic dobrýho člověku neudělá. Takže jsme si říkali, že si to krapet i zaslouží. Jenže pak mu začala nadávat i ta jeho holka. My jsme taky fotrové, a tak jsme si řekli: Je to mrcha chlap, ale je to taky Lhotečák. A šli sme do toho.“

A Lhotečáci, v průměru dvakrát tak staří a v menšině, zocelení letitou prací na polích, zakročili tak dokonale, že fotbalový tým hrál dvě neděle bez útoku.

Jen následnou, výchovnou exekuci nezdárné dcery už Tonda vykonal sám.