Kam jít? Ti lidé stanují před drátěným plotem mezi Řeckem a Makedonií u obce Idomeni a chtějí dál: z Makedonie do Srbska, ze Srbska do Chorvatska, z Chorvatska do Slovinska, ze Slovinska do Rakouska, z Rakouska do Německa a případně dál. O slepičce a kohoutkovi...
Nechtějí zůstat ani v Řecku, ani v Makedonii a žijí nadějí, že brány v drátěném plotu se před nimi přece jen otevřou a oni vyrazí na svou pouť. Jak dlouho mohou takto žít? V kolísavé naději, primitivních a stále se zhoršujících podmínkách, většina z nich odkázána na milosrdenství charitativních organizací, ohrožení nemocemi, mnozí s malými dětmi... Idomeni – jedno z jmen pro naději i beznaděj dnešního světa.
Když se plot neotevírá, pokusili se vzít jej útokem a střetli se v bitvě kamení a slzného plynu s makedonskou policií, ale i s příslušníky makedonské armády a s těžkooděnci z řady zemí „tam za plotem“, včetně Česka, které však není jejich ani tranzitní, ani cílovou zemí...
Co bude dál? Ti lidé nemohou zpět do Turecka, odkud s rizikem života připluli a které je rádo, že se jich zbavilo, a nechtějí – v případě Syřanů většinou ani nemohou – vrátit se do vlasti. „To, co vidíme u Idomeni dnes, to jsou zítřejší džihádisté,“ prohlásil náměstek řeckého ministra vnitra Nikos Toskas, sleduje, jak se frustrace ve stanovém táboře mění ve zlost a agresivitu. Navíc: kdosi se ještě snaží přilévat oleje do ohně, v táboře se objevily nepodepsané letáky v arabštině, které vyzývaly ke ztečení hranice. Cui bono? Kdo může mít zájem na zhoršení situace? Jedině Rusko, které je se svojí multijazykovou propagandou dnes v Evropě všudypřítomné a má v tuto chvíli jediný zájem: co největší destabilizaci Západu.
Řeší se, řeší se části problému: jak omezit příliv lidí z Turecka do Řecka, jak zamezit další putování těch, kdo už jsou v Řecku – ale celkové uspokojivé řešení nezná, jak je vidět, nikdo.
Ovšem kromě Čechů, ti mají naprosto jasno: podle průzkumu společnosti Median pro deník MF Dnes to je prosím prezident Miloš Zeman, kdo si nejlépe poradí se současnou uprchlickou krizí; právě to si myslí podle citovaného průzkumu nadpoloviční většina (52 procent) mých spoluobčanů. Počkám na příští prezidentské volby a pak uvidím. Legálně emigrovat z Česka pryč je zatím pořád ještě dovoleno.