„Jde o všechno“ – hlásají billboardy na ulicích i letáky ve schránkách. Jsou opatřené mírně se usmívající tváří předsedy ODS Petra Fialy, to vždycky, a často i obličeji dalších šéfů stran koalice Spolu, Mariana Jurečky z KDU-ČSL a Markéty Pekarové Adamové z TOP 09. A někde se o kousek dál šklebí i z temna vystupující obličeje Andreje Babiše, Tomia Okamury a kohosi třetího, prý, to nevím, lídra českých komunistů... Jsem, přes některé výhrady, rozhodnut dát ve volbách hlas právě koalici Spolu – ale věru ne proto, že by mě přesvědčila jejich předvolební kampaň.
Poněkud mi, jako starci a pamětníkovi, to vše připomíná kampaň ODS předcházející uzavření opoziční smlouvy s ČSSD: i tehdy, ovšem ještě daleko důsledněji, se pracovalo s obličeji nepřátel ODS vytištěnými na plakátech a na billboardech. A šlo také údajně o všechno: a v závěru kampaně Václav Klaus vyhlásil heslo MOBILIZACE a zaplavil jím republiku...
Takže – jde letos skutečně o všechno? O co konkrétně? Leták, který mám před sebou, informuje, že ve volbách půjde o to, zda po další čtyři roky povede Česko „vláda populistů, extremistů a komunistů, která by zemi extrémně zadlužila a posunula na okraj Evropy“. Zběsilé zadlužování, jak je praktikuje ANO a ČSSD, je protivné a nepříjemné, ale naše země, díky předchozím pravicovým vládám, má v tomto ohledu ještě stále kam padat; jsou v Evropě zadluženější státy – a nejsou na okraji.
Nevím tedy, jestli jde o všechno, protože diktatura jako v Lukašenkově Bělorusku u nás zatím, díky Bohu, bezprostředně nehrozí – ale i tak jde jistě o mnoho. Především o to, o čem ODS a celá koalice Spolu skoro vůbec nemluví: v těchto volbách jde o morálku a duševní zdraví našeho národa. O to, jaký prostor dostane otevřená xenofobie a populismus. Jde o to, zda střet zájmů, a ten je v případě Andreje Babiše nesporný, přijmeme nakonec jako něco normálního; a jestli akceptujeme drzé lhaní jako něco normálního. Andrej Babiš a jeho lidé střet zájmů popírají – ale přece si nikdo nemyslí, že by se oligarcha vzdal svého ekonomického impéria, které po léta budoval, a uložil je kamsi a ztratil nad ním kontrolu! Ať jsou představitelé koalice Spolu jací chtějí – ve všech těchto ohledech představují jasnou a zřetelnou lepší alternativu.