Předseda vlády bez vlády Petr Fiala se má dnes v 16 hodin sejít s Milošem Zemanem na zámku v Lánech (na Zámku – kde jinde, že, Franzi Kafko?) a jednat o jmenování kabinetu, který si oba přejí – ale prezident ne v úplnosti, vadí mu, jak jak známo, pirátský kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský.
Prezident nemusí jmenovat každého, koho mu premiér navrhne, hlásí prezident Miloš Zeman. Tedy – Miloš Zeman model 2021. Miloš Zeman, který byl předsedou vlády a k jehož názorům měl výhrady tehdejší prezident Václav Havel, tedy Miloš Zeman model 1998, zastával přesně opačný názor… Vadí snad někomu, že hlava našeho státu je jako větrná korouhvička? Nevadí, a nejméně to vadí samotnému Miloši Zemanovi!
Momentální situace mi připadá, jako když jedou proti sobě dvě vozidla na úzké silnici: kdo má pevnější nervy? Kdo uhne? Kdo stočí volant do strany? Dojde na podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu?
Již za několik hodin bychom mohli být chytřejší – anebo taky ne.
Nesporné je jedno: každý den, kdy se vláda, která vzešla z voleb, nemůže ujmout své pravomoci, znamená ztrátu: jak pro řízení země, tak pro vztah českého občana ke státu a veřejnému životu vůbec.