Podle průzkumu agentury CVVM zveřejněného 24. června by volby do Poslanecké sněmovny, kdyby se konaly dnes, vyhrálo hnutí ANO s 24,5 procenta hlasů; piráti se Starosty a nezávislými by skončili druzí s 22,5 procenta, koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) třetí s 19,5 procenta.

A pak už následují extremisté: čtvrtá by podle tohoto průzkumu skončila Okamurova SPD s 9,5 procenta hlasů a za ní ti, jejichž vyloučení ze sněmovny se v předchozích průzkumech už docela zřetelně rýsovalo, totiž komunisté, nyní dokonce se 7,5 procenta.

Mimo sněmovnu jsem už viděl rovněž sociální demokracii, ta však má podle nejnovějšího modelu CVVM rovněž 7,5 procenta.

Neuspěli by s 3,5 procenty sirotci Václava Klause mladšího, kteří jsou teď registrovaní a názvem Trikolóra Soukromníci Svobodní a jsou prý jednotná strana, ne koalice tří (malých) stran… A brány sněmovny by také nezdolala Přísaha Roberta Šlachty s pouhými 2,5 procenta.

Důležitý ovšem není ani tak jednotlivý výzkum, jako dlouhodoběji se projevující tendence. A ta je zřetelná. Koalice pirátů plus Starostů a nezávislých se podle několika průzkumů dostala do čela preferencí v únoru, už od května však začal začaly obě demokratické koalice, tedy piráti plus Starostové a nezávislí i trojspolek ODS, TOP 09 a KDU-ČSL pozvolna ztrácet. Zdá se, že nová agresivita ve vstupování Andreje Babiše, jeho sliby a dárečky, jakož i sociální demagogie ČSSD a komunistů jsou jedy, které na českého voliče účinkují...

Naštěstí ještě není všem dnům konec, do voleb ještě zbývá nějaký čas, avšak noční můra pokračování momentálně vládnoucí koalice, snad ještě se zesílenou pozicí SPD, už není nereálná.