Prezident republiky písemně pověřil předsedu ODS Petra Fialu, aby vedl rozhovory o sestavení nové vlády, dozvídáme se. (Ponechme přitom stranou, že takové pověření – a Petr Fiala je laskavě přijal  nemá oporu v ústavě; k tomu, vyjednávat o složení vlády může kdokoli i bez pověření, pokud se s ním ovšem bude kdosi na toto téma bavit; pověření k rozhovorům je pouhá politická zvyklost, podstatné je až jmenování premiérem.) Politolog Lukáš Jelínek přirovnal Zemanův krok k tomu, kdy už někdo sedí u vás v pokoji, a vy ho vyzvete: Pojďte dál. Ještě víc mi teď Zeman připomíná krále z Exupéryho Malého prince: Proč zíváš, když jsem ti to nenařídil? Nařizuji ti, abys zíval!

Mám radost, když vidím, jak Petr Fiala je v současné politické situaci vždy o dva kroky před Milošem Zemanem. Fiala má pod střechou obrysy své budoucí vlády – a prezident ho pověří, aby začal o vládě jednat  a Fiala pověření zdvořile přijme...

Stejně tak mě pobavilo, když se Miloš Zeman po volbách vyjádřil, že se mu nejvíc líbí volební program ODS... Líbí? Ano? Tak proč jste před volbami hlásal, z hlediska nadstranického chápání prezidentského úřadu vrcholně nekorektně, že budete volit ANO?

Mám radost, když vidím Miloše Zemana, jak dobíhá vlak, který mu ujíždí...